Pytania dotyczące warsztatów i kursów online

Jakie umiejętności powinienem posiadać przystępując do warsztatów online?

Warsztaty online, kursy online
 • swobodnie poruszać się po systemie operacyjnym
 • znać i stosować różne metody kompresji danych (ZIP, RAR)
 • uruchamiać i korzystać z aplikacji biurowych
 • wyszukiwać w Internecie oraz oceniać jakość uzyskanych informacji
 • korzystać z pamięci zewnętrznych typu Flash (Pendrive)
 • nagrywać dane na CD/DVD
 • komunikować się przy pomocy dostępnych sposobów np.: e-mail, chat.

Czy muszę być w jakiś szczególny sposób zorganizowany rozpoczynając zajęcia online?

 • Dobra organizacja, to połowa sukcesu. Należy dążyć do maksymalnie efektywnego wykorzystania czasu. Istotna jest przy tym realizacja celów, które powinny być adekwatne do możliwości ich osiągnięcia w określonym czasie. Trzeba przy tym pamiętać o regularnych przerwach w nauce, relaksie i czasie na refleksję. Ważne jest również przygotowanie stanowiska pracy. Wiele rzeczy powinno być pod ręką, aby w trakcie zajęć nie absorbować zbędnej uwagi.

Jestem wzrokowcem. Czy materiały przygotowane są dla wzrokowców, słuchowców i kinestetyków?

 • Zasoby dydaktyczne zajęć są tak przygotowane, aby uwzględnić preferencje dotyczące patrzenia, słuchania i działania. Dlatego dla wzrokowców przygotowaliśmy mnóstwo ilustracji, schematów, przykładów graficznych, zrzutów ekranowych. Słuchowcy mają do dyspozycji udźwiękowiony materiał, filmy i możliwość dyskutowania z innymi uczestnikami. Kinestetycy mogą wykazywać się stałą aktywnością i uczestniczeniem w pracy zespołowej.

W jaki sposób będę pobierał materiały dydaktyczne?

 • Zasoby dydaktyczne można pobierać ze strony internetowej, czyli tzw. platformy przygotowanej na potrzeby prowadzonych warsztatów online.

Czy w sytuacjach problemowych mogę liczyć na pomoc nauczyciela konsultanta, ewentualnie innych uczestników zajęć?

 • Przez cały czas trwania zajęć opiekuje się słuchaczami nauczyciel konsultant. Jest on jednocześnie prowadzącym zajęcia i autorem materiałów dydaktycznych. Do rozwiązywania problemów powoływane jest również forum dyskusyjne, na którym słuchacze mogą wymieniać się doświadczeniami. Do interwencji tzw. natychmiastowych można korzystać z chatu i tam na żywo rozwiązywać problemy. Dodatkowo uruchamiamy także wideokonsultacje i specjalne połączenia zdalne. Więcej na ten temat można przeczytać w pomocy .

Jaki jest termin odpowiadania na ćwiczenia lub prace kontrolne?

 • Przyjęliśmy, że odpowiedź prowadzącego na zaistniałe problemy, ćwiczenia, prace kontrolne czy posty, nie powinna przekraczać 48h. Często reagujemy szybciej, ale zależy to od ilości słuchaczy i rodzaju problemu.

Będę uczestniczyła po raz pierwszy w warsztatach online. Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki? Na co zwrócić uwagę, o czym warto pamiętać?

 • regularnym odbieraniu poczty elektronicznej (najlepiej codziennie)
 • informowaniu o zmianie adresu e-mail i ewentualnej absencji (czasowej nieaktywności, np. spowodowanej wyjazdem, kłopotami z Internetem lub sprzętem)
 • zapisywaniu hasła, nazwy użytkownika i przechowywaniu ich w bezpiecznym miejscu
 • regularnym wykonywaniu kopii zapasowych danych.
Ponieważ zajęcia odbywają się poprzez Internet, dlatego zalecamy korzystanie z pomocy nauczyciela i innych, bardziej doświadczonych uczestników zajęć. Kontakty z grupą i prowadzącym mogą w znaczący sposób zniwelować występujące nieraz poczucie izolacji i osamotnienia. W razie problemów należy śmiało kontaktować się z nauczycielem.

Ponadto trzeba posiadać umiejętność czytania, tj. przeszukiwania i analizowania zasobów dydaktycznych oraz informacji znalezionych w Internecie. Na pewno przyda się też umiejętność sporządzania notatek. Do tego trzeba pamiętać, że uczestnik powinien dobrze gospodarować czasem, być zaangażowany i zmotywowany do nauki.

Warsztaty online dają dużą swobodę w realizowaniu zajęć (czas, miejsce, tempo). Najlepsze jednak efekty uzyskuje się poprzez regularną naukę. Lepiej więc mniej, a systematycznie, niż dużo i nieregularnie.

Z jakimi sposobami komunikacji mogę spotkać się na zajęciach?

 • Komunikujemy się poprzez e-mail, forum dyskusyjne i chat. Wcale jednak nie ograniczamy się do możliwości komunikacji, jakie daje platforma szkoleniowa. Słuchacze i prowadzący mogą rozmawiać przez GG lub wykorzystywać inne możliwości, np wideokonsultacje lub specjalne zdalne połączenia między komputerami (więcej...).

Czy przystępując do warsztatów internetowych powinnam zaopatrzyć się w jakieś oprogramowanie?

 • Większość materiałów dydaktycznych utworzona jest w formacie pdf. Program Adobe Reader, którym czytamy te pliki można pobrać z naszej platformy. Konieczny jest również program do odtwarzania filmów w formacie WMV np. Windows Media Player, który jest jednym z programów systemu Windows.
 • Pozostałe programy potrzebne do realizacji zajęć dostarczamy w wersji pełnej (jeżeli są bezpłatne) lub trial (w sytuacjach, kiedy ich działanie jest ograniczone czasowo).